Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

OLUZ HÖYÜK MA’BEDİ VE KIZILIRMAK HAVZASINDA MONOTEİZM

Çok tanrıdan tek tanrıya ibadethaneden tapınağa…

İslâmiyet, ibadeti tapınaktan eve taşıyan ilk dindir. Bu, Hz. Muhammed’in ibadetlerini evinde başlatmış olmasıyla doğrudan ilişkilidir. 622’de inşa edilen Peygamberin Evi, sonrasında bir tapınağa dönüşerek Mescid-i Nebevî’yi oluşturmuştur. Amasya yakınlarındaki Oluz Höyük (MÖ 450’ler), ilahi kaynaklı dinlerle benzerlikler gösterir.

Eski Anadolulular Neolitik Dönem’den itibaren Tanrılara ibadet etmek için ibadethaneler yani tapınma mekanları inşa etmiştir. Göbeklitepe’den (MÖ 10.000) başlayan bu süreç, ilk tapınakların ortaya çıktığı Hitit Dönemi’ne (MÖ 1.700) dek uzanmaktadır. Bilimsel literatürde “ibadethane” ile “tapınak” bir genel kabul olarak aynı anlamda kullanılır.

Temelinde ciddi bir hata içeren bu kabul, işlevsel bir yaklaşım ifadesinden başka bir şey değildir. Tapınma işlevi bu genel kabule bir altyapı oluştursa da, ibadet mekanları basitten karmaşığa doğru bir gelişim göstermiştir.

Arkeoloji - ANA
Oluz Höyük Pers Yolu’nun güneyinde yer alan tapınak (ma’bed); Ateşgede, İbadethane (peresteşgâh), silodan oluşan ve birbirleri ile bağlantıları bulunan yapılardan oluşur.

Ağustos sayısı tüm Türkiye’de bayide ve web sitemizde!

Devamını Oku

Son Haberler