0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kadının adı var ama katledildikten sonra

Türkiye’de her yıl binlerce kadın, kocası, eski kocası, sevgilisi, babası, ağabeyi, akrabası, kayınpederi tarafından, çeşitli bahanelerin ardına sığınılarak şiddet görüyor veya öldürülüyor. Son yıllarda sadece medyaya yansıyan ve maalesef kısa sürede unutulan cinayetler… 

AYÇA DERİN KARABULUT

Emine Bulut geçen ay 10 yaşındaki kızının gözleri önünde kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Emine Bulut ve kızının “Ölmek istemiyorum” ve “Anne lütfen ölme” sözleri telefonla görüntülendi; daha önce bir kadının öldürülme anına şahit olmamış yüz binlerce kişi bu videoyla beraber bir insanın hayata, bir çocuğun annesine tutunma çabasını gördü. 

Türkiye’de her yıl binlerce kadın kocası, eski kocası, sevgilisi, babası, ağabeyi, akrabası, kayınpederi tarafından, çeşitli bahanelerle şiddet görüyor, öldürülüyor. Bu cinayetlerde katiller tutuklanmış olsa da, medyaya yansımamış birçok olay var ve saldırganlar halen aramızda. 

Son yıllarda medyaya yansıyan ve sonrasında unutulmaya terkedilen kadın cinayetleri… 

GÜLDÜNYA TÖREN (22) – MART 2004

İntihar et dediler, etmeyince öldürdüler

Güldünya 2004’te Bitlis’te teyzesinin oğlu Servet Taş tarafından tecavüze uğrayıp hamile kaldı. Ailesi durumu öğrenince Güldünya’dan intihar etmesini istedi. Servet Taş, tehditlerden korkup kaçınca, İstanbul’a gidip doğum yapan Güldünya, oğluna Umut adını verdi. Ancak kardeşleri Güldünya’yı bulup önce sokakta vurdular; sonra kaldırıldığı hastanede öldürdüler. Servet Taş 14 Ekim 2011’de Güldünya’nın babası Şerif Tören tarafından kurşunlanarak öldürüldü. 

MÜNEVVER KARABULUT (17) – MART 2009

Bedeni parçalandı çöpte bulundu 

Münevver İstanbul’da sevgilisi Cem Garipoğlu tarafından kıskançlık sebebiyle bıçaklandıktan sonra kafası testereyle kesilerek öldürüldü. Katil, Münevver’in bedenini ve kafasını ayrı bavullara koyarak ayrı çöp konteynırlarına attı. Babası tarafından saklanan Cem Garipoğlu cinayetten 197 gün sonra teslim oldu ve 2011’de tutuklandı. 2014’te kaldığı hücrede kendini asarak intihar ettiği söylendi. 

MEDİNE MEMİ (16) – EKİM 2009

Canlı canlı gömüldü

Medine Memi erkeklerle konuştuğu için babası ve dedesi tarafından saldırıya uğradı. Evin arka bahçesinde bulunan kümesin içerisine yaklaşık iki metre derinliğinde bir çukur kazılarak gömüldü ve üzeri betonla kapatıldı (Sonradan yapılan otopside henüz ölmeden gömüldüğü ortaya çıkacaktı). Medine’nin cesedi, 2 Aralık 2009’da bir ihbar üzerine ortaya çıkarıldı. Cesedin oturur vaziyette, dizlerinin karnına doğru çekilmiş ve üzerinde elbiseleri, boynunda bağlı şekilde eşarbın olduğu görüldü. Davada, tutuklu sanıklar baba Ayhan Memi ve dede Fethi Memi’ye ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. 

AYŞE DOĞAN (41) – KASIM 2010

Sofrada tuzluğu uzatmadı diye 

Ayşe Doğan, 29 Kasım 2010’da Muğla’da kahvaltı sofrasında tuzluğu uzatmadığı gerekçesiyle kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Katil, muhabirlerin “Neden öldürdünüz” sorusuna “Pişmanım. Bir anlık sinirimin kurbanı oldum” diye yanıt verdi. Katil Mehmet Doğan yargı sürecinin ardından tutuklandı. 

ÖZGECAN ASLAN (19) – ŞUBAT 2015

Vahşice öldürülen Özgecan Aslan

Üç gün boyunca kendisinden haber alınamayan ve ailesinin polise başvurduğu Özgecan Aslan’a minibüste tek başına kaldıktan sonra şoför tarafından tecavüz edilmek istendi. Özgecan tecavüze biber gazıyla direndi. Daha sonra şoför Suphi Altındöken tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Öldürülmesinin ardından tırnaklarının içindeki DNA kalıntılarını yoketmek amacıyla elleri kesildi. Altındöken, babasını ve arkadaşı Fatih Gökçe’yi çağırarak yardım istedi. Üçlü, cesedi yoketmek için yakarak Cin Deresi’ne attı. Özgecan Aslan’ın yanmış bedeni 12 Şubat 2015 tarihinde bulundu. Mahkemeye çıkarılan üç zanlı ağırlaştırılmış müebbet ve 27 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suphi Altındöken cezaevinde uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. 

AYŞE PAŞALI (42) – ARALIK 2010

11 yerinden bıçaklandı

Ayşe Paşalı öldürülmeden 1.5 yıl önce eski eşi tarafından tecavüze uğradığı ve şiddet gördüğü şikayetiyle savcılığa başvurdu. Gerekli önlemlerin alınmaması sonucu, Aralık 2010’da eski kocası İstikbal Yetkin tarafından öldürüldü. Katil, Ayşe Paşalı’nın çocuklarını kendisine göstermediğini iddia ederek, “(Cinayet günü) çocukları üç aydır görmediğimi söyledim. Bunun benim sorunum olduğunu söyledi, hakaret etti. Daha sonra kendimi kaybetmişim zaten. Onu bıçakladım. 4-5 darbe vurduğumu hatırlıyorum” dedi. Sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 

CEYLAN TÜMUROLU (24) – MART 2017

‘Kendini öldürtmek suretiyle intihar etti’! 

İstanbul’da 2017’de ağabeyi tarafından iş ortağıyla sinemaya gittiği gerekçesiyle uykusundan uyandırılıp tabancayla öldürüldü. Mahkemede katil Erhan Timuroğlu’nun avukatı “Maktul arsızca, umarsızca üste çıkmaya çalışmış, alttan almamıştır. Adeta ağabeyine kendini bilerek öldürtmek suretiyle intihar etmiştir” dedi. Cinayetten 8.5 ay sonra yakalanan Erhan Timuroğlu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 

HELİN PALANDÖKEN (17) – KASIM 2017

Eski sevgili dehşeti 

Helin Palandöken, İstanbul’da eski sevgilisi Mustafa Yetgin tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Katil, Helin’le ilişkisi olduğunu düşündüğü Cemil Yıldız’la internet üzerinden tartıştı; ardından okul çıkışına geldi ve onları Güzelyalı Tren İstasyonu’nda pompalı tüfekle vurarak öldürdü. Helin cinayetten dört gün önce sosyal medya hesabından “Gizli bir platonik sapığım var, sokağa çıkmaya korkuyorum” diye yazmıştı. 

ŞULE ÇET (23) – MAYIS 2018

İşyerinde öldürüldü 

Ankara Gazi Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi Şule Çet, Çağatay Aksu tarafından önce işten çıkarıldı, daha sonra tekrar işe alınacağı söylenerek işyerine davet edildi. Görüşmeye giden Şule Çet, saat 04.00’te plazanın 20. katından düşerek şüpheli bir şekilde öldü. Otopsi raporunda Çet’in ölümünden önce ilişkiye zorlandığına dair bulgulara rastlandı. Şule Çet’in avukatı önce tecavüz edildiğini, sonra boğazı sıkılarak öldürüldüğü ve pencereden aşağı atıldığını söyledi. Mahkeme heyeti olaydan 1 yıl sonra hadisenin meydana geldiği plazada keşif yaptı. Yaklaşık iki saat süren incelemede Şule Çet’in atıldığı ileri sürülen ofiste makam odası ve dinlenme odasında yerde ve duvarlarda bulunan lekelerden örnekler alındı. Mahkeme halen devam ediyor…

ZÜMRÜT ER (20) – AĞUSTOS 2010

Önce şiddet, sonra cinayet 

Dikili’nin İsmetpaşa Mahallesi’nde yaşayan Zümrüt Er, anlaşamadıkları gerekçesiyle iki çocuğunun babası olan Ertan K.’den yaklaşık 4 ay önce boşandı. Ertan K., Zümrüt Er’in evine gitti ve burada dövdüğü eski eşini merdivenden aşağı itti. Ayağı kırılan Zümrüt Er yerde yüzüstü yatarken, bu defa eski kayınpederi Özkan K. geldi ve genç kadına pompalı tüfekle dört el ateş etti. Baba-oğul olay yerinden kaçtı. Yakınları tarafından bulunan Er, otomobille Dikili Devlet Hastanesi’ne götürüldü ancak kurtarılamadı. Özkan K. ve Ertan K., olaydan bir süre sonra teslim oldu. Baba-oğul çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 

TUBA ERKOL (37) – AĞUSTOS 2019

20 yerinden bıçaklanan kadın 

Tuba Erkol, Konya’da hakkında uzaklaştırma kararı olan kocası tarafından 20 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Erkol’un üç çocuğuyla beraber yaşadığı eve gelerek çocuklarının engelleme çabalarına rağmen anneyi bıçaklayan katil, iki oğlunu alıp kızını olay yerinde bırakarak kaçtı. Katilin kızına “Yardım istemene gerek yok. Anneniz öldü” dediği; küçük kızı Müşerref’in ise çevresindekilere “Ben annemsiz uyuyamam ki. Ne olur doktorlara biraz daha para verin de annemi yaşatsınlar” dediği öğrenildi. 

+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler