0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Rothschild’leri örnek aldı çocuklarıyla kendi işini açtı

Sabancı ailesinin ikinci kuşak temsilcisi Şevket Sabancı, Esas Holding ve Pegasus Havayolları ile yeni bir grup kurarak perakende, gayrimenkul, eğlence ve sağlık sektörlerinde büyük bir başarı göstermişti.

Türkiye’nin en büyük holdinglerinden Sa­bancı Holding’in ikin­ci kuşak temsilcisi ve Esas Holding’in kurucusu Şev­ket Sabancı, 22 Temmuz’da 85 yaşında hayatını kaybetti. Babaları Hacı Ömer Sabancı holdingin temellerini atmış; ikinci kuşağın temsilcileri Sakıp Sabancı, Hacı Saban­cı, Erol Sabancı ve Özdemir Sabancı elele vererek işleri adım adım büyütmüştü.

Şevket Sabancı’nın Saban­cı Holding’den ayrılma hika­yesi oldukça ilginçti. Şevket Bey, aile şirketlerinin ikin­ci kuşaktan sonra sıkıntı ya­şaması üzerine kafa yormuş; bunu çözmek için yakın tari­hin en büyük servetlerinden birinin sahibi olan ve Avru­pa’da bankacılık sektöründe öne çıkan Rothschild ailesi­nin geçmişindeki parçalan­mayı yakından incelemişti. Bu araştırmaların sonunda Sabancı Holding’te üçün­cü kuşak temsilcilerini, önce her kardeşin birer çocuğu ol­mak üzere 5’e, sonra 2-3’e, en nihayetinde de sıfıra indir­meyi teklif etmişti. Önerisi­nin kabul görmemesi üzeri­ne ise farklı bir adım atarak 2000’de, uzun yıllar yöne­tim kurulu başkan vekilliğini yaptığı Sabancı Holding’den ortaklığını devam ettirmek kaydıyla hisselerini satarak ayrılmış; Esas Holding böyle kurulmuştu. Temellerini kı­zı Emine Sabancı Kamışlı ve oğlu Ali Sabancı ile birlikte attıkları Esas Holding, 10 yıl­da birçok sektörün liderleri arasına girmişti; Pegasus Ha­vayolları üzerinden havacılık, ayrıca gıda, perakende, gayri­menkul, eğlence ve sağlık sek­törlerinde faaliyet gösteriyor­du. Şevket Sabancı, holdingin yönetim kurulu başkanlığını geçen yıl oğlu Ali Sabancı’ya devretmişti.

Devamını Oku

Son Haberler