0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Suudi okullarında işgalci Osmanlılar!

Türkiye ile Suudi Arabistan diplomatik ilişkilerinde artan gerilim, Suudi tarih kitaplarına da yansıdı.

Suudi Arabistan lise müfredatında daha önce “Osmanlı Halifeliği” başlığıyla anlatılan Sosyal Bilgiler konusu, Ağustos ayından itibaren “Osmanlı işgali, işgal sırasında işlenen suçlar ve çöküş” olarak ele alınmaya başlandı. Derslerde anlatılan “işgal suçları” ise Osmanlı İmparatorluğu’nun 1. ve 2. Suudi Devletleri’yle savaşması, Kral Abdülaziz’in rakiplerini desteklemesi, Diriye şehri ve çevresini tahrip etmesi, İmam Abdullah bin Suud’a işkence edilmesi ve sonrasında bin Suud’un İstanbul’da öldürülmesini kapsıyor.

Suudiler’in bu yaklaşımı, Saddam’ın Türk-Osmanlı karşıtı söylemine benzetiliyor. Lübnan Cumhurbaşkanı’nın “Osmanlıların Lübnan’da devlet terörü uyguladığı” açıklaması da Arap dünyasında Osmanlı Devleti karşıtı söylemlerin artacağının işareti olarak yorumlandı.

Türbe Savaşı Yeni ders kitaplarında Türbe Savaşı’nın (1813) anlatıldığı bölümde, Osmanlı güçlerine karşı “kahramanca” direnen Suudiler canlandırılmış.

Atlantis değil, kayıp kıta Adria!

Avrupa’nın altında yeni bir kıta keşfedildi. Büyük Adria’nın 100 milyon yıl önce yaşanan kıta hareketleri sonucu gömüldüğü düşünülüyor.

Biliminsanları 240 milyon yıl önce yerkürenin tektonik hareketleriyle Kuzey Afrika’dan ayrılan, 100 milyon yıl kadar önce de Güney Avrupa’nın altına doğru kayan Grönland boyunda bir kıtanın yerini tespit etti. Büyük Adria adı verilen kıtanın yerin üzerinde kalan parçaları olan Avrupa’nın güneyindeki sıradağlar, kıtanın yeri hakkında ipuçları veriyor. Araştırmacılara göre, Türkiye ve Yunanistan’daki sıradağların bir kısmı ile Alpler de bu dağlardan bazıları… Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi’nde yapılan 10 yıllık bir araştırmanın sonunda, araştırmacılar, kıtanın şekli ve bulunduğu yerle ilgili kesin bilgilere ulaştı. Projenin başındaki Douwe van Hinsbergen, batık kıtanın üzerinde bugün 30’dan fazla ülke bulunduğunu söylüyor.

1.65 milyon TL: Marx’ın Kapital’i rekor kırdı

Londra’da 15 Haziran’da düzenlenen bir açıkartırmada, marksist teorinin en etkili kitaplarından Kapital’in (Das Kapital) ilk cildinin nadir bir imzalı kopyası 218.500 pound’a (1 milyon 650 bin TL) alıcı buldu. Bu meblağ, şimdiye kadar Kapital’in bir kopyasına biçilen en yüksek maddi değer oldu. Üzerindeki imza, kitabın Marx tarafından yakın arkadaşı Johann Eccarius’a hediye edildiğini gösteriyor.

Terzi ve Komünist Birlik’in Merkez Komite üyesi bir aktivist olan Eccarius, Marx’ın en yakın dostlarından ve en güçlü destekçilerinden biriydi. Kapital’i basımından önce okuyan birkaç insandan biri olan Eccarius, kitabın yayımlandığı yıl, 1. Enternasyonal’in genel sekreteri seçilmişti.

Açıkartırmayı düzenleyen kitap uzmanlarından Simon Roberts, “Kapitalizmin bu çarpıcı eleştirisinin, bu denli yüksek bir fiyata satılması herhalde Marx’ın yüzünde buruk bir gülümsemeye neden olurdu” yorumunu yaptı. Marx’ın imzalı kitabını kimin aldığı ise açıklanmadı.

Kapital’in nadir baskısının üzerindeki imza, kitabın ilk cildinin basımından dört gün sonra, 18 Eylül 1867’de hediye edildiğini gösteriyor.
+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler