0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Alman gözüyle eski İstanbul

Alman gazeteci Friedrich Schrader’in 1891-1918 yılları arasında İstanbul’da bulunduğu sırada Osmanisches Lloyd gazetesine yazdığı semt röportajları ve İstanbul denemelerini biraraya getirdiği kitabı Remzi Kitabevi’nden çıktı.

Doğu dilleri uzmanı olan, Osmanlıca ve Arapçayı çok iyi bilen Friedrich Schrader, gezdiği semtlerdeki izlenimlerine ek olarak mekân ve yapıların tarihiyle ilgili ilginç bilgilere de yazılarında yer veriyor.

100 küsur yıl öncesinin ticaret hayatından entelektüel hayatına, batıl inançlarından eğlence dünyasına kadar İstanbul’u İstanbul yapan pek çok konuya değinen yazar, “İstanbul’un Halk Tipleri” başlıklı bölümü ise kısa insan portrelerine ayırmış. Çevirmen Kerem Çalışkan’ın, kitabın sonuna eklediği “Meraklısına Notlar” bölümünde Schrader’in sözünü ettiği mekan ve yapıların bugünkü durumuna dair bilgiler vermesi de okuyucu için hoş bir sürpriz olmuş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler