Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Altan Öymen’in özel arşivi Beşiktaş’ta tarihleniyor…

Duayen gazeteci ve yazar Öymen’in çeşitli dillerdeki kitap ve süreli yayın koleksiyonu, araştırmacıların hizmetine sunulacak.

Gazeteci-yazar Altan Öymen, Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca yaklaşık 10 bin refe­rans kitabından oluşan özel arşivini, ge­çen aylarda Beşiktaş Belediyesi’ne ba­ğışladı. Yakın tarihimizin gerek siyaset gerekse basın alanında önemli görev­lerde bulunmuş-bulunan aydınlarından Öymen’in arşivinde, kronolojik ve te­matik olarak düzenlenmiş dergi ve ga­zete koleksiyonları da yer alıyor.

Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı Zübeyde Ana Kültür Merkezi’nde kitapseverlerin ve araştırmacıların hizmetine sunulacak eserler, özel okuma ve çalışma alanla­rında incelenebilecek. Öymen’in bağış­ladığı külliyat içerisindeki birçok eser ve tasnife, bugün elektronik ortamda dahi ulaşılamıyor. Zübeyde Ana Kültür Merkezi’nde bu sene içinde hizmete gir­mesi beklenen arşivde, baskısı tükenmiş birçok kitaba ve süreli yayına da ulaş­mak mümkün olacak.

Oruç Aruoba Kütüphanesi

Beşiktaş Belediyesi önemli düşünürler­den akademisyen, şair ve yazar Oruç Aruoba’nın adını yaşattığı diğer bir kü­tüphaneyi de hizmete açtı.

500m² alana sahip 30 kişilik çalış­ma alanı, 50 bin kitap ve 30 bin dijital içerikten oluşan kütüphanede öğrenci­ler için ders çalışma alanlarının yanısı­ra halka açık olarak internet üzerinden ulaşılabilen dünyaca ünlü belgeseller, haftalık ve aylık dergiler de yer alıyor.

Oruç Aruoba Kütüphanesi

BEŞİKTAŞ’TA “SEMT KART UYGULAMASI”

Beşiktaş Belediyesi, ilçede yer alan esnafların yanında olmak ve vatandaşların daha avantajlı alışveriş yapmasını sağlamak için Semt Kart uygula­masını hayata geçiriyor. Şimdiye kadar 517 işletme ile anlaşmalı olan Semt Kart ile tüm ilçeyi kap­sayacak bir ağa sahip olunması hedefleniyor. Esnafın belirlediği indirim tutarı Semt Kart’a tanım­lanarak vatandaşın indirimden faydalanması sağlanıyor. Semt Kart ile ilçenin yerel ekonomisi desteklenirken Beşiktaşlıların da hizmete ulaşması kolaylaşıyor. Beşiktaş’ta ikamet eden vatan­daşlar Semt Kart’a semtkart.besiktas.bel.tr adresindeki baş­vuru ekranında yer alan formu doldurarak ulaşabilirler.

+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler