0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

HİLE, PROPOGANDA VE KÖTÜYE KULLANMA

Rüyaları kötüye kullanarak etki ve iktidar alanları yaratmak, dünden bugüne geçerli bir teknik. Meşhur Hasan Sabbah’ın kullandığı yöntemler ve 1000 sene sona Fetullahçı Terör Örgütü’nce görevlendirilen “rüyacılar”…

Bir rüyanın, özellikle konusu Peygamber ya da veliler olan veya bu kişiler tarafından malum olunan bir rüyanın gerçekliğinden şüphe etmeye cesaret eden pek çıkmayacaktır. Bu sayede saf insanları kandırabilmek ya da kullanabilmek de kolaylaşır. Örneğin tarihçi İbn Hallikân (öl. 1282), Berberî önder İbn Tûmert’in (öl. 1131) insanları nasıl olup da İslâm davasının taraftarı haline getirdiğini anlatır. İbn Tûmert, bir bilgin olan dostlarından birine Berberiler arasındayken yarım yamalak Arapça konuşan cahil biriymiş gibi davranmasını söyler. Dine çağrı yapma zamanı geldiğinde de aynı arkadaşına sabah namazından sonra kalabalığın huzurunda kusursuz bir Arapçayla konuşarak bir rüyasını anlatması talimatını verir. Bu adam, rüyasında iki melek gördüğünü, onların kalbini açıp kendisini ilim, irfan ve Kur’an’la doldurduğunu iddia edecektir. Tabii bu “mucize” etkisini göstermekte gecikmez ve İbn Tûmert bu şekilde tecdit hareketini Kuzey Afrika ve Güney İspanya’da yaymayı başarır.

Bir rüyayı propaganda amacıyla kullanmış tek kişi İbn Tûmert değildir. Kuzey İran’daki meşhur Alamut’ta, kurnaz Hasan-ı Sabbah’ın (öl. 1095) yaptığı anlatılan hileler de rüya hileleri arasında sayılabilir Doğruluğu kesin olarak teyit edilemese de söylendiğine göre, Hasan-ı Sabbah’ın müritleri haşhaşla uyuşturulup, upuzun taş bir yolda yürütülür. Gözlerini açtıklarında kendilerini güzel kızların, rengarenk çiçeklerin, dünyanın dörtbir yanından getirilmiş egzotik hayvanların olduğu bir bahçede bulurlar ve burayı cennet zannederler. Daha sonra odalarına götürülürler ve tekrar o cennete gidebilmek için Hasan-ı Sabbah ne derse yapmaya hazır hale gelirler. Uyuşmuş zihinleriyle cennet zannettikleri, aslında Alamut Kalesi’nin arka bahçesidir.

Hasan-ı Sabbah’ın müritlerini afyonla uyuşturup cennet olduğunu iddia ettiği Kuzey İran’daki Alamut Kalesi’ni gösteren minyatür.

FETÖ örneği

Bu hadiseden yaklaşık 1000 sene sonra, Fetullahçı terör örgütü tarafından hayata geçirilen bir yapı da benzer tekniklerin hâlâ geçerli olduğunu gösteriyor. 2020 Ocak ayında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan FETÖ/PDY Sözlüğü’nde rüyalarla ilgili ilginç bilgiler yer alıyor. 326 sayfalık sözlük, şüpheli, tanık/müşteki-mağdur veya bilgisi alınan kişilere ait ifadeler, raporlar, tahkikat evrakı, müfettiş raporları ile açık kaynaklardan faydalanılarak hazırlanmış. Sözlükte, cezaevinde tutuklu/hükümlü örgüt mensupları arasından seçilen ve “Rüyacılar” olarak adlandırılan kişilerin cezaevinde bulunan örgüt mensuplarını diri tutmak, itirafçılığı önlemek, dağılmaların önüne geçebilmek için rüyasında peygamber ve evliya gördüğünü, peygamberin onlara “sabırlı olun hepinizi kurtaracağım, hepiniz cennete gideceksiniz, günahlarınız af oluyor, aileniz de cennete gidecek” diye haber getirdiğini söylemekle görevlendirildikleri anlatılıyor. “Rüya sorumluları”, “Rüyacılar”, “Yakaza sorumluları” diye adlandırılan örgüt üyelerinin kullandığı şifreli kelimeler arasında “Ballı Şeker” de var. Ballı şeker, örgüt mensubunun rüyasında örgüt elebaşı veya peygamberlerle alakalı rüya görmesi demek.

Devamını Oku

Son Haberler